A fenyőmag a fenyőfélék ehető magja. A világon mintegy száz fenyőfaj magja ehető, de csak néhány faj magja elég nagy ahhoz, hogy érdemes legyen betakarítani. A magok fogyaszthatók nyersen, pirítva vagy őrölve.
A fenyőmag az olasz konyha népszerű kelléke, már nálunk is terjed. Az értékes magok kinyerése nem egyszerű feladat, kézzel kell azokat kipiszkálni például az európai mandulafenyő és a havasi cirbolyafenyő tobozaiból. A kis magok különlegessége a dióra emlékeztető illat és a mandulához hasonló zamat. A dióhoz hasonlóan a fenyőmagot is használják köretek készítéséhez, édes vagy sós ételekhez, húsok, zöldségek, saláták, szószok, torták vagy sütemények ízesítéséhez.
A fenyőmag élettani hatása rendkívül kedvező, már egyetlen szem is tele van értékes vitaminokkal, telítetlen zsírsavakkal, antioxidánsokkal. Fogyasztásával csökkenthetjük a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását, valamint a magas vérnyomást.
Sokan bizonyára nem is gondolnák, hogy a fenyőmag zsírsavjai egy „cholecystokinin” hormonnak köszönhetően kiválóan beindítják a fogyást. Miközben jóllakottság érzést kelt.
Az E-vitamin és az antioxidánsok késleltetik az öregedési folyamatokat, ezen felül bőrnyugtató és regeneráló hatással is bír. Gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően a fenyőmag az érzékeny bőrtípusúaknak is kiváló.
A bőrön kívül a hajra is jótékony hatással van. Vitamintartalma miatt elősegíti a hajnövekedést, hozzájárul a fejbőr normál állapotának kialakításához. Óv a hajhullás ellen. Nagy mennyiségű protein tartalma miatt erőssé, fényessé és ellenállóvá teszi a hajat.